środa, 18 listopada 2015

www.pergamena.pl
Kartezjusz (1596-1650) był już za życia bardzo sławny i wizyty składało mu wielu uczonych mężów. Na prośbę, by pokazał im swój warsztaty geometryczny, Kartezjusz wyjmował z małej szuflady cyrkiel ze złamaną nóżką, a zamiast linijki używał złożonej na pół kartki.
Spytano kiedyś Kartezjusza (René Descartes):
– Co jest więcej warte: wielka wiedza czy wielki majątek?
– Wiedza – odpowiedział Kartezjusz.
– Jeśli tak, to dlaczego tak często widzi się uczonych pukających do drzwi bogaczy, a nigdy odwrotnie?
– Ponieważ uczeni znają dobrze wartość pieniędzy, a bogacze nie znają wartości wiedzy.
   Po wielu latach spotkało się w pewnej kawiarni matematyk i inżynier. Gdy rozmowa zeszła na temat dzieci, jeden z nich pochwalił się, że ma trzy córki. Wieku nie podał wprost, lecz jak przystało na matematyka z poczuciem humoru rzekł:
– Iloczyn wieku moich córek wynosi 36.
– Za mało danych bym odgadł wiek Twoich córek – odrzekł kolega.
– Suma wieku moich córek jest równa liczbie stolików w tej kawiarni – dodał tata matematyk.
– Ciągle za mało danych – odpowiedział inżynier.
– Masz rację. Wiedz zatem, że najstarsza nie jest blondynką – dopowiedział ojciec trzech córek.
I wówczas jego kolega bezbłędnie wymienił wiek 3 córek swojego przyjaciela.
Ile lat mają córki matematyka?
Odpowiedź:
Dyskusja wydaje się na pierwszy rzut oka bezsensowna. Jednak jest pewien konkret, od którego możemy zacząć. Iloczyn lat córek wynosi 36.
Trójek liczb, które pomnożone przez siebie dają 36 jest niebyt dużo. Możemy je wypisać. Ponieważ w dalszej części rozmowy przyjaciół występuje również suma wieku córek, więc wypiszemy również dla każdej trójki liczb ich sumę. Dla ustalenia uwagi przyjmiemy, że córka I jest najmłodsza, zaś córka III najstarsza. Wówczas córki mogą mieć następującą liczbę lat:


L.P.
Wiek I córki
Wiek II córki
Wiek III córki
Iloczyn lat córek
Suma lat córek
1)            
1
1
36
36
38
2)            
1
2
18
36
21
3)            
1
3
12
36
16
4)            
1
4
9
36
14
5)            
1
6
6
36
13
6)            
2
2
9
36
13
7)            
2
3
6
36
11
8)            
3
3
4
36
10

Oczywiste jest, że iloczyn wieku córek nie wystarcza do zgadnięcia ile lat ma każda z nich. Różnych kombinacji wieku córek jest 8, dlatego też kolega stwierdził oczywistą rzecz: „Za mało danych!”.
Ojciec córek wymienił wówczas nie-wprost sumę wieku swoich córek (dowcipnie wskazał na liczbę stolików w kawiarni). Nie zmienia to postaci rzeczy – my nie znamy sumy wieku córek. Jednak na szczęście dla nas ta informacja jest również niewystarczająca dla kolegi ojca córek.
Zauważmy, że informacja o sumie lat córek byłaby wystarczająca w każdym przypadku oprócz sumy wieku dziewczynek równej 13. Dzieje się tak dlatego, że mamy dwie kombinacje wieku dziewczynek dające sumę 13: 1 6 6 (wiersz 5) oraz 2 2 9 (wiersz 6). Skoro kolega powiedział do ojca dziewczynek „Ciągle za mało danych” to oznacza, że musiał to być ten przypadek – tylko wówczas kolega mógł mieć za mało danych by odgadnąć wiek córek.
Tata-matematyk wyznaje wówczas, że najstarsza córka nie jest blondynką. Oznacza to, że wyklucza sytuację, gdy dwie córki są najstarsze (są bliźniaczkami), a więc wyklucza sytuację, gdy wiek córek wynosi 1 6 6 (wiersz 5). Zostaje nam juz tylko jedna kombinacja wieku córek z wiersza 6): 2 2 9.
Tak więc, córki dowcipnego taty-matematyka mają 2 latka, 2 latka i 9 lat.
Źródło: http://twojamatematyka.cba.pl/spis-tresci/anegdoty-matematyczne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz