sobota, 30 stycznia 2016

Wpływ multimediów na proces poznawania

Powered by emaze

piątek, 22 stycznia 2016

Bazy danych

nautil.pl
Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).
Programy do obsługi bazy danych operują głównie na danych tekstowych i liczbowych, lecz większość współczesnych systemów umożliwia przechowywanie danych cyfrowych różnego typu: dane o nieokreślonej strukturze, grafika, muzyka, obiekty itp.

Rodzaje baz danych

Bazy danych można podzielić według struktur organizacji danych, których używają:
  • Bazy proste:
    • kartotekowe
    • hierarchiczne
  • Bazy złożone:
    • relacyjne
    • obiektowe
    • relacyjno-obiektowe
    • strumieniowe
    • temporalne
    • nierelacyjne (NoSQL)

piątek, 15 stycznia 2016

Śeć komputerowa

forsal.pl
Sieć komputerowa – zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz oprogramowanie wykorzystywane w tej sieci. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. „punktami sieci”.Głównym przeznaczeniem sieci komputerowej – ideą dla której została stworzona i wciąż jest ulepszana i rozwijana – to ułatwienie komunikacji pomiędzy ludźmi, będącymi faktycznymi użytkownikami sieci. Sieć umożliwia łatwy i szybki dostęp do publikowanych danych, jak również otwiera techniczną możliwość tworzenia i korzystania ze wspólnych zasobów informacji i zasobów danych.
 
 

środa, 6 stycznia 2016

Światłowód

www.komputerswiat.pl

Światłowód – przeźroczysta zamknięta struktura z włókna szklanego wykorzystywana do propagacji światła jako nośnika informacji. Światłowody są także używane w celach medycznych, np. w technice endoskopowej i w zastosowaniach dekoracyjnych, w telekomunikacji, telewizji kablowej, technice laserowej, optoelektronice i jako składniki optycznych układów zintegrowanych. Medium transmisyjnym jest włókno światłowodowe o średnicy nieco większej od średnicy ludzkiego włosa. Jego zalety to zasięg i pasmo transmisji większe niż dla innych mediów transmisji.
W 1977 roku został stworzony pierwszy na świecie światłowód telekomunikacyjny, długi na 9 km i łączący dwie centrale telefoniczne w Turynie, we Włoszech. Pierwszy w Polsce kabel światłowodowy został zaprojektowany i stworzony w 1978 przez pracowników naukowych Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie.
Największa polska sieć światłowodowa należy do Orange Polska i wynosi 82 000 km. Najdłuższy światłowód na świecie to SEA-ME-WE 3, o długości 39 000 km, łączący Europę zachodnią, Bliski wschód z południowo-wschodnią Azją i Australią.

Telekomunikacyjne zastosowania światłowodów

  • Łącza telefoniczne: Łącza światłowodowe są szczególnie predysponowane do transmisji danych w postaci cyfrowej, na przykład takich, jakie powstają w sieciach telefonii w chinach, Możliwe jest wykonywanie niezawodnych, odpornych na błędy połączeń między centralami a abonentami. Dobre zabezpieczenie informacji wynikające z "zamknięcia" promieniowania wewnątrz włókna optycznego sprawiają, że światłowody są odpowiednim torem do transmisji danych, bez względu na odległość. Charakteryzują się one bardzo duża przepustowością.
  • Rozgłośnie telewizyjne: Niewielki ciężar kabla światłowodowego jest bardzo wygodny przy transmisjach "na żywo, umożliwia, bowiem znaczna swobodę ruchu kamer i minikamer. W zastosowaniach tych wykorzystuje się tylko jeden kanał, a wiec sygnał może być przekazywany w paśmie podstawowym w postaci analogowej. Szerokość pasma 6 MHz jest w zupełności wystarczająca.
Źródło: http://www.podstawyswiatlowodow.republika.pl/zastos.htm